Agenda and minutes

Venue: Civic Suite, North Warehouse, The Docks, Gloucester, GL1 2EP. View directions

Contact: Tanya Davies  Democratic & Electoral Services Manager

Items
No. Item

1.

Election of Councillors

To note details of Councillors elected to the Council for a four-year term following the election of 5 May 2016 as set out below:

 

Abbeydale

Collette Finnegan        (Conservative)

Andrew Gravells          (Conservative)

 

Abbeymead

Laura Pearsall             (Conservative)

Gordon Taylor             (Conservative)

 

Barnwood

Joanne Brown             (Liberal Democrat)

Lise Noakes                (Conservative)

Barton and Tredworth

Usman Bhaimia           (Labour)

Said Hansdot              (Labour)

Sajid Patel                   (Conservative)

 

Coney Hill

Lauren Fearn             (Labour)

 

Elmbridge

Howard Hyman           (Liberal Democrat)

Emily Ryall                  (Liberal Democrat)

 

Grange

Nigel Hanman             (Conservative)

Steve Morgan              (Conservative)

 

Hucclecote

David Brown                (Liberal Democrat)

Declan Wilson             (Liberal Democrat)

Kingsholm and Wotton

Isabel Brazil                 (Liberal Democrat)

Jeremy Hilton              (Liberal Democrat)

 

Kingsway

Richard Cook              (Conservative)

Jennie Dallimore         (Conservative)

 

Longlevens

Paul James                 (Conservative)

Jim Porter                    (Conservative)

Kathy Williams (Conservative)

 

Matson and Robinswood

Tom Coole                  (Labour)

Kate Haigh                  (Labour)

Jan Lugg                     (Labour)

 

Moreland

Neil Hampson              (Labour)

Terry Pullen                (Labour)

Kevin Stephens           (Labour)

 

Podsmead

Deborah Smith            (Labour)

 

QuedgeleyFieldcourt

Lee Hawthorne            (Conservative)

David Norman             (Conservative)

 

 

Quedgeley Severn Vale

Andy Lewis                  (Conservative)

Hannah Norman          (Conservative)

 

Tuffley

Gerald Dee                  (Conservative)

Colin Organ                 (Conservative)

 

Westgate

Dawn Melvin               (Conservative)

Paul Toleman              (Conservative)

Pam Tracey                 (Conservative)

 

 

Minutes:

2.

Election of Mayor

To elect a Mayor for the Council year 2016/17.

 

Minutes:

3.

Election of Sheriff and Deputy Mayor

To elect a Sheriff and Deputy Mayor for the Council year 2016/17.

 

Minutes:

The meeting was adjourned at 4.15pm for afternoon tea and reconvened at 5.15pm with Councillors Hampson and Hansdot in the roles of Mayor and Sheriff/Deputy Mayor respectively.

4.

Minutes pdf icon PDF 240 KB

To approve as a correct record the minutes of the Council Meeting held on 24 March 2016.

 

Minutes:

5.

Declarations of Interest

To receive from Members, declarations of the existence of any disclosable pecuniary, or non-pecuniary, interests and the nature of those interests in relation to any agenda item. Please see Agenda Notes.

Minutes:

6.

Announcements (Council Procedure Rule 2(vii))

To receive announcements from:

 

a)         The Mayor

b)         The Managing Director

c)          Corporate Directors

 

Minutes:

7.

Election of Leader of the Council

To elect a Leader of the Council and to note the appointment of the Deputy Leader of the Council and Cabinet Members for 2016/17.

 

Minutes:

8.

Adoption of the Constitution for 2016/17 pdf icon PDF 180 KB

To receive the report of the Head of Paid Service which seeks approval for changes to, and adoption of, the Council’s Constitution for the municipal year 2016/17 (to follow).

 

Please note the report will be supplied as a supplement to the agenda when it is available.

 

Additional documents:

Minutes:

9.

Appointments to Committees, Consultative Forums and Working Groups and Nominations for Chairs of Committees and Vice-Chairs for 2016/17 pdf icon PDF 253 KB

To appoint Members to Committees, Consultative Forums and Working Groups and to nominate Chairs and Vice-Chairs of Committees as set out in the attached schedule (to follow).

 

Please note the schedule will be supplied as a supplement to the agenda when it is available.

 

Minutes:

10.

Appointments to Outside Bodies for 2016/17 pdf icon PDF 100 KB

To appoint Members to Outside Bodies as set out in the attached schedule (to follow).

 

Please note the schedule will be supplied as a supplement to the agenda when it is available.

 

Minutes:

 

 
 
facebook
twitter
rss feed